13 grudnia klasa I c uczestniczyła w wycieczce  do Torunia. Dzieci oglądały spektakl teatralny „Opowieść wigilijna” w Teatrze Baj Pomorski. Poznały historię życia Scrooge’a, który był człowiekiem nieczułym na ludzkie potrzeby i już od dawna nie obchodził Świąt Bożego Narodzenia. W wigilijny wieczór przychodzą do niego trzy duchy: przeszłych Wigilii, teraźniejszej Wigilii i przyszłych Wigilii. Spotkanie z nimi powoduje chęć naprawy wyrządzonych krzywd innym ludziom. Wzruszające przesłanie sztuki dzieci zobaczyły dzięki grze w planie aktorskim oraz lalkowym.

W tym dniu uczniowie udali się również do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej zapoznały się z historią powstania pierników, miejscem pracy mistrza piernikarskiego, surowcami niezbędnymi do przygotowania ciasta piernikowego. Dużym przeżyciem było własnoręczne wytwarzanie ozdobnych pierniczków w drewnianych formach. Dzieci zobaczyły oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i kolekcję woskowych form z początku XX wieku, obserwowały także pracę artystki malarki, która dekorowała pierniki. Zakup ciastek zakończył  pełną wrażeń wycieczkę.

Pobyt w teatrze i muzeum wprowadził dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

(md)