W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 3 im. E. Wojnowskiego w Wąbrzeźnie po raz pierwszy wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” 2019. Jej celem było upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W organizację wyznaczonych działań chętnie zaangażowali się członkowie Samorządu Uczniowskiego i koła historycznego. Koordynatorem szkolnym akcji były: pani Dorota Piotrowicz, wychowawca świetlicy i opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Alicja Wałdoch, nauczycielka historii oraz pani Hanna Bokota – nauczyciel bibliotekarz.

W dniach 6-7 maja 2019 roku zostały zrealizowane ustalone działania:

• Uczniowie wykonali żółte żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek
  • Wolontariusze rozdawali żonkile zarówno rówieśnikom, jak i dorosłym na terenie szkoły
  • Zostały przygotowane dwie tematyczne wystawy umieszczone w głównym holu szkoły oraz bibliotece
  • Odbyły się lekcje historyczne.

Przeprowadzona w naszej szkole akcja „Żonkile” była ciekawą lekcją historii. Godnie upamiętniała wszystkich, którzy brali udział w największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej.