Na zajęciach z  języka polskiego uczniowie naszej klasy klasy ( 4d ) oraz klasy 3a mieli zaszczyt gościć   autora serii książek pt.: ”Mataszkowie” - pana Tomasza Stochmala. Była to wyjątkowa lekcja, na której poznaliśmy tajniki pracy pisarza, dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat bohaterów oraz miejsc, które odwiedzają. Poznaliśmy zabytki, przyrodę oraz legendy związane z Mazurami, Gdańskiem, a także okolicznymi wioskami – Ryńskiem, Dębową Łąką, Niedźwiedziem i wreszcie – z samym Wąbrzeźnem. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudziła książka pt.: ”Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej”. Pan Tomasz Stochmal,  przy okazji omawiania utworu, sprawdził naszą wiedzę na temat miasta rodzinnego. Okazało się, że wiemy dużo o herbie, historii i zabytkach Wąbrzeźna. Na zakończenie mogliśmy zadawać pytania autorowi, poprosić o autograf, a nawet o wspólne zdjęcie. Zajęcia bardzo nam się podobały, o czym świadczy bezbłędnie rozwiązana krzyżówka, którą przygotował pan Tomasz, aby sprawdzić, czy uważnie słuchaliśmy opowieści o Mataszkach.  Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z kolejnym ciekawym człowiekiem!

Julia Białkowska
Dominik Kołodziejczyk