Z okazji Dnia Bibliotekarza i XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wychowawczynie i uczniowie klas I-III odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną Filia nr 1, która znajduje się w naszej szkole. Bibliotekarz,  pani Joanna Górecka, zaprosiła nas na zajęcia biblioteczne na temat „Prześladowca ze szkolnego podwórka” i „Dręczyciel w klasie”. Dzieci mogły wysłuchać książek Elżbiety Zubrzyckiej „Słup soli” i „Dręczyciel w klasie”. Dowiedziały się o różnych rodzajach przemocy dzieci wobec dzieci. Poznały zachowania starszego chłopca – dręczyciela, ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. Uświadomiły sobie, że milczenie, bierna postawa powoduje, że szkolny dręczyciel czuje się bezkarny. Tylko razem uda im się bez użycia przemocy przeciwstawić dręczycielowi. Na koniec spotkania dzieci włączył się w dyskusję co robić, aby powstrzymać niewłaściwe zachowania szkolnych dręczycieli. Pani Joanna zachęciła dzieci, aby zawsze w trudnych sytuacjach szukały pomocy u osób starszych. Niepokojące sytuacje, których są świadkami, zgłaszali nauczycielom, rodzicom.

Pani Joannie dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych i wychowawczych lekcji bibliotecznych i życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Bibliotekarza!

(md)