50 lat minęło... galeria wspomnień

Pomysł zbudowania nowej szkoły w Wąbrzeźnie narodził się w połowie lat pięćdziesiątych ponieważ wzrosła liczba mieszkańców miasta.

22 lipca 1961 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.

"Dla pamięci przyszłych pokoleń wmurowano ten akt do fundamentów 15 izbowej szkoły podstawowej, jako pomnika uczczenia Tysiąclecia istnienia Państwa Polskiego, ufundowanego ze składek społeczeństwa miasta i powiatu wąbrzeskiego."

Dnia 18 listopada 1962 roku oddano do użytku budynek szkolny "(...)w Święto Międzynarodowego Dnia Karty Nauczyciela, w obecności przedstawicieli województwa i powiatu wąbrzeskiego, władz partyjnych i organizacji społecznych(...)"

Zdecydowano, że będzie nosić imię generała Karola Świerczewskiego.

Pierwszym kierownikiem szkoły, pełniącym tę funkcję do 1966 roku, został Alojzy Jamroży.
W szkole od początku jej istnienia działały koła zainteresowań i organizacje młodzieżowe.
Antoni Grzeszczuk od podstaw stworzył harcerstwo, a wraz z nim w roku 1974 zespół instrumentalno – wokalny „Kropeczki”.

Od roku 1966  funkcję kierownika pełnił Albin Godlewski. W roku 1969 obchodzono uroczyste otwarcie muzeum szkolnego, w październiku tego roku w szkole została otwarta nowa izba harcerska. W roku 1972 funkcję kierownika objęła Maria Wesołowska. Na rok szkolny 1974 przypadają pierwsze sukcesy harcerskiego zespołu wokalno – instrumentalnego „Kropeczki” pod kierownictwem Antoniego Grzeszczuka. W 1977 roku zespół otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach.

W 1978 roku kierownictwo szkoły objął Stefan Sarnowski a szkoła liczyła wówczas 767 uczniów i 62 dzieci w 2 ogniskach przedszkolnych. Po jego odejściu na emeryturę przez rok funkcję dyrektora pełniła Irena Szymion a od roku 1986 funkcję tę przejął Leszek Wojciechowski. Od października 1980 roku powstała Komisja Okręgowa Solidarność Pracowników Oświaty, która zrzeszała większość nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie szkoły odnosili wówczas sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego nawet na szczeblu centralnym, opiekunką ich drużyny była Grażyna Otremba.

Od początku istnienia szkoły woźnym był Franciszek Burczyński, który w 1987 roku odszedł na emeryturę.

21 listopada 1987 roku z okazji 25- lecia funkcjonowania szkoły odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski. W 1989 roku w związku z ujawnionymi faktami z działalności generała Świerczewskiego decyzją Rady Pedagogicznej szkoła zrzekła się patronatu.

W 1990 roku szkoła została przejęta przez samorząd. Zarząd Miasta powołał na stanowisko dyrektora 21 czerwca 1991roku Marka Markowskiego. W roku szkolnym 1991/1992 powołano Radę Szkoły skupiającą przedstawicieli rodziców, uczniów i nauczycieli jako organ doradczy czuwający nad przebiegiem procesu dydaktyczno – wychowawczego.

Od 12 listopada 1998 roku do 31 sierpnia 2014 roku funkcję dyrektora pełniła Ewa Dorau.
Obecnie, od dnia 1 września 2014 roku dyrektorem szkoły jest Małgorzata Taczyńska,
jej zastępcą natomiast Rafał Wartecki.

W związku z reformą systemu oświaty od 1999 roku nauka w szkole trwa 6 lat, część nauczycieli odeszła do nowo utworzonego Gimnazjum.
Do naszej szkoły przeszli nauczyciele i uczniowie młodszych klas z likwidowanej Szkoły Podstawowej nr 1.

Szkoła systematycznie wzbogaca swoją bazę. W 1999 roku dokonano otwarcia pierwszej pracowni internetowej, kolejna przybyła w roku 2006.

14 września 2000 roku odbyła się uroczystość nadania szkole  imienia Edmunda Wojnowskiego. Podczas uroczystej mszy ks. profesor infułat Jerzy Buxakowski poświęcił sztandar szkoły.

W roku 2003 szkoła uzyskała tytuł „Szkoły z klasą”, w latach późniejszych kilkoro nauczycieli zdobyło tytuł „Nauczyciela z klasą” a kilkunastu uczniów tytuł „Ucznia z klasą.”

Od roku 2007 szkoła jest monitorowana za pomocą 8 kamer, co pozwala na dbałość o bezpieczeństwo uczniów i budynku.

W roku 2008 w ramach programu termomodernizacyjnego „Norway Grants”  wymieniono w szkole okna, ocieplono i pomalowano elewację, naprawiono kominy i dachy za kwotę 1 317 141 zł.
W roku szkolnym 2009/2010 reaktywowano harcerstwo.
Działa drużyna harcerska „Poszukiwacze”  oraz drużyna zuchów „Leśne ludki”.

Rok szkolny 1966/67

Wycieczka szlakiem jezior mazurskich                                                         Pochód 1 - majowy

Rok szkolny 1968/69

Drużyna harcerska "Czerwone Berety" - duma szkoły

Rok szkolny 1969/70

Uroczystości noworoczne

1 czerwca 1970 - Dni Wąbrzeźna

Drużyna harcerska dziewcząt na pochodzie 1 - majowym                        Drużyna muzyczna

Rok szkolny 1972/73

W szkole pracowało 28 nauczycieli w 24 klasach. W czasie wakacji zorganizowano dwie klasopracownie - matematyczną i wychowania plastycznego.

Maj'73 - 6 dniowa wycieczka do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, Oświęcimia

Rok szkolny 1973/74

Obóz harcerski - Hufiec Wąbrzeźno

Rok szkolny 1974/75

Powstał harcerski zespół wokalny - "Kropeczki" pod kierownictwem nauczyciela Antoniego Grzeszczuka. Kropeczki uzyskały 2 miejsce w Przeglądzie Piosenki Harcerskiej w Żninie.

Rok szkolny 1976/77

Dzień Górnika                                                                 Karnawał

Turniej Wiedzy Obywatelskiej

Festiwal Piosenki Harcerskiej