OPIEKA LOGOPEDYCZNA

Na terenie szkoły odbywają się  zajęcia logopedyczne, które prowadzą:
mgr Aleksandra Balicka i mgr Małgorzata Wesołowska.

Corocznie, we wrześniu  odbywają się  badania  przesiewowe obejmujące wszystkich uczniów naszej szkoły, na których kontroli zarówno wymowa, jak i zgryz dzieci.

Badania  pozwalają wyodrębnić grupę uczniów wymagających terapii logopedycznej lub jej kontynuacji oraz specjalistycznej pomocy  stomatologa, ortodonty czy laryngologa.

Opieką logopedyczną w szkole objęte są dzieci sześcioletnie z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-VI. Logopeda prowadząc terapię ściśle i systematycznie współpracuje z wychowawcą, nauczycielami i rodzicami ucznia.

Zajęcia logopedyczne prowadzone są  raz w tygodniu i trwają godzinę zegarową.
Mają na celu:
* kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej
* stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy
* doskonalenie wymowy już ukształtowanej
* wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń
* bogacenie słownictwa biernego i czynnego
* usprawnianie techniki czytania i pisania

Podczas zajęć wykorzystywanych jest szereg różnorodnych pomocy dydaktycznych, które stymulują rozwój mowy, utrwalają prawidłową wymowę, doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową, pamięć słuchową  i słuch fonematyczny.

Obok tradycyjnych pomocy zajęcia uatrakcyjniają multimedialne programy logopedyczne.

Uczennica podczas zajęć logopedycznych z wykorzystaniem multimedialnego programu  "LOGO - gry"

Wszyscy rodzice mogą skorzystać z wszechstronnej pomocy w zakresie diagnozowania dziecka oraz wskazówek dotyczących pracy z nim w domu.
Jeżeli istnieje taka potrzeba otrzymują również zalecenia do przeprowadzenia dodatkowych badań lub konsultacji specjalistycznych.

Logopeda prowadzi też działania mające na celu profilaktykę logopedyczną.

Na pedagogizacjach dla rodziców z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych rodzice mają okazję dowiedzieć się jak przebiega prawidłowy rozwój  mowy dziecka i jakie  symptomy  mogą być niepokojące.

Rodzice otrzymują wskazówki jak należy  stymulować rozwój  mowy w poszczególnych jego etapach oraz jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń mowy.