ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO

„Poszukiwacze” z SP 3 zajęli II miejsce!

Fotki w Galerii

W dniach 23-25.09.2016 r. w Radzyniu Chełmińskim odbył się IX Rajd „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy". Wzięło w nim udział ponad 100 harcerzy i zuchów, w tym oczywiście nasza 70. DH „Poszukiwacze” oraz Gromada Zuchowa „Leśne Ludki”. Głównym organizatorem Rajdu była 4. DH „Radzyńskie Jaszczurki". Gościem rajdu był pan Mariusz Szylak, autor książek „Zbigniew Nienacki. Twórczość i życie” oraz „Wojtek Fiwek. Kadry z życia i twórczości”.

Rajd rozpoczęły warsztaty z pierwszej pomocy, które przeprowadziła profesjonalna ekipa MED-SAR z Grudziądza zajmująca się szkoleniem między innymi służb mundurowych. Przygotowali harcerzy i zuchy do bezpiecznego przejścia trasy rajdowej. Po warsztatach zaproszeni goście i uczestnicy spotkali się na integracyjnej wieczornicy harcerskiej, w której wziął udział także dyrektor Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

Po sobotnim apelu powitalnym Komendant Rajdu odprawił patrole w trasę po przygodę zuchowo--harcerską. Wiodła ona okolicami Radzynia Chełmińskiego i liczyła ok. 10 kilometrów.

Zmagaliśmy się m.in. z zadaniami przygotowanymi przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyniu Chełmińskim, następnie z zadaniami wojskowymi przygotowanymi przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Punkt kulinarny przygotowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Zielnowa. Sprawdziły one sprawność i wiedzę kulinarną uczestników. Pozostałe punkty: surwiwalowy, plastyczny, muzyczny, sportowy, wiedzy harcerskiej, znajomości książki „Pan Samochodzik i Templariusze" i przyrodniczy przygotowała 4. DH Radzyńskie Jaszczurki.

Podczas postoju harcerze zjedli pyszny obiad i zwiedzili mini zoo u Państwa Katarzyny i Dariusza Walterów w Zakrzewie. Celność w zawodach łuczniczych oceniali członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego.

Po długiej rywalizacji na trasie rajdowej, późnym wieczorem, pani Katarzyna Sumińska – instruktor ZUMBY – zadbała o spokojny sen, wyciskając z uczestników przysłowiowe „siódme poty”.

Niedzielny apel był zakończeniem i pożegnaniem z uczestnikami IX Rajdu Pana Samochodzika. Wręczono upominki, podziękowania i dyplomy. 70. DH „Poszukiwacze” w harcerskich zmaganiach terenowych zajęła II miejsce! Jesteśmy dumni z tak czołowej lokaty.

W przyszłym roku na pewno znów udamy się na rajd śladami słynnego Pana Samochodzika i będziemy walczyć o I miejsce.

Z harcerskim pozdrowieniem: Czuwaj!

ZK

Harcerskie andrzejki

Nie w swoich domach, lecz w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 spędzili harcerze piątkowo-sobotnią noc andrzejkową.
W 26-osobowej grupie uczestników biwaku było 16 reprezentantów Drużyny Harcerskiej „Poszukiwacze” (SP 3) i 10 z DH „Zawiszacy” (SP Zieleń). Po apelu powitalnym młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat Związku Harcerstwa Polskiego w przygotowanym przez organizatorów quizie. Po kolacji przyszedł czas na świeczkowisko, w którym nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania a także andrzejkowych wróżb. Atrakcją wieczoru była projekcja filmu „Czarne Stopy” będącego adaptacją powieści dla młodzieży. Opowiadał on o przygodach i niespodziankach, jakich doświadczył zastęp harcerski „Czarne Stopy” podczas obozu w Górach Świętokrzyskich.

W sobotnie przedpołudnie szkolna sala gimnastyczna była miejscem gier i zabaw drużynowych, a znajomością posługiwania się mapą mogli wykazać się harcerze, biorąc udział w zwiadzie terenowym. Organizatorami i opiekunami biwaku były Ewa Markiewicz i Justyna Sul.

EM